De ongebruikelijke ligging

van

de kathedraal van Chartres

 

Je kunt je afvragen waarom de kathedraal nu juist op die plaats is gebouwd waar zij nu staat. Natuurlijk hebben er eerdere kerken op dezelfde plaats gestaan, maar daarmee is het probleem alleen in de tijd verschoven. Er was in Chartres geen belangrijke nederzetting noch een graf van een martelaar. Waar ligt dan de oorsprong? Het is een wijdverbreid fenomeen dat christelijke godshuizen op oude heidense cultusplaatsen werden gebouwd. Zo ook de kathedraal van Chartres.

Ligging van de kathedraal van Chartres                            De gebruikelijke ligging van een kathedraal

De veronderstelling dat zich een voorchristelijke druïdenmysterieplaats op de plek van de huidige kathedraal bevond, wordt ook door een heel ander feit gesteund, namelijk door de zeer karakteristieke ligging in verhouding tot de windstreken. De kathedraal (en alle aan haar voorafgaande gebouwen) is namelijk niet, zoals gebruikelijk bij kerkgebouwen, op het oosten gericht, maar op het noord-oosten, om precies te zijn nog een paar graden noordelijker (43 graden noord-noordoost, zie tekening). Dit is 5 graden noordelijker dan het zonsopgangspunt bij de zonnewende en geeft het punt aan waarop de maan (in de loop van de maancyclus van achttien tot negentien jaar) zijn noordelijkste opkomstpunt bereikt.

Bij de 3 portalen zie je een middenportaal, een rechter- en een linkerportaal. Ieder van deze portalen heeft een tympaan met beeldhouwwerk. Het west portaal kent de volgende inhoud aan beeldhouwwerk en reliefs: 

   linker portaal              rechter portaal

 

middenportaal 

De de druïden-heiligdommen waren ook astronomische (zonne- en maan)observatoria. Stonehenge heeft dezelfde ligging. De speciale oriëntering van het voorchristelijke heiligdom werd voor de elkaar opvolgende christelijke gebouwen op deze plaats, tot en met de kathedraal aan toe, overgenomen. Uit praktische overwegingen houden we ook bij deze kerk wel vast aan de gebruikelijke aanduidingen west-, noord- en zuidportaal.)

Bron tekst en schematische tekeningen van de tympanen: Chartres. Complete gids voor de kathedraal. M. Ladwein. Zeist 2000. Uitgever: Indigo (Overname tekst en schema's met toestemming van de uitgever)

Het bovenstaande boek is een uitstekend startpunt voor een profielwerkstuk C&M. Beperk je keuze tot een aspect, bv symboliek, glasschilderkunst ed.

Samenstelling bronmateriaal uitsluitend en alleen ten behoeve van het nieuwe vak ckv-2 uit het profiel C & M voor havo en atheneum en tehatex. Meewerken aan deze site? Opsturen via e-mail is voldoende. 02/17/2018 last update VAKLOKAAL CKV-2 Digischool